Seyehat Günlükleri, Şiir

Yunanistan / Kavala

Anneciğimin memleketi ve asla vazgeçemediği kurabiyeleri ile meşhur Kavala…

Burasıda aynı Ohrid gibi, harika bir kasaba. O sokakları, evleri, yolları, manzarası muhteşemdi. Sokak sokak gezdik, şehrin tamamının görüldüğü tepeye çıktık ve burada bir kahve molası vererek manzaranın tadını çıkardık. Burası da küçük ama ayrı bir güzellikte. Sahilde denize sıfır oturup keyifle kahvelerimizi yudumlayabilmek çok güzeldi.

Ananemin ve dedemin doğduğu evi bulabilmek için bir hayli yürüdük. 🙂 Bir evde bulduk ama burası mı, değil midir tam olarak emin olamadık. Ama yıllar sonra köklerimizin doğduğu bu toprakların havasını solumak bile muhteşem. 🙂 Ben bu Arnavut kaldırımlarına gerçekten aşığım. Bana çocukluğumu ve en güzel yıllarımı hatırlatıyor.

Kavala Kalesi, kemerin altından ilerleyerek kale duvarlarının içine doğru “Castle” tabelalarını izleyerek yukarıya doğru devam edebilirsiniz. En tepede kale duvarları bulunmakla beraber yukarıya doğru çıkan sokaklarsa inanılmaz keyifli.

15. Yüzyılda savunma amaçlı inşa edilen Kavala Kalesi’nden şehir manzarasını keyifle izleyebilirsiniz.

İmaret,günümüzde otel olarak hizmet veren İmaret, önemli Osmanlı yapılarından biri. Burası da Mehmet Ali Paşa tarafından din eğitimleri vermek üzere inşa edilmiş ve aynı zamanda aşevi ve okul olarak kullanılan bir yapı. Bu imaret in bulunduğu sokak ve bu sokaktaki o masalsı evler Kavala’da en çok beğendiğim yerdi.

Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa 1769’da bu şehirde doğmuştur ve hala evi bir müze olarak korunmaktadır. Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Osmanlı döneminde Mısır Valisi olarak bilinen, Osmanlı‘ya karşı çıkıp kendi hanedanlığını kurmuş olan ve günümüzde hala Kavalılar için önem taşıyan bir lider. Bu müze ile birlikte Tütün Müzesi, Bizans Kalesi, Aziz Nikola Kilisesini, Halil Bey Camini de gezebilirsiniz.

Tüm tatil boyunca gece gündüz durmaksızın bizimle yürüyen minicik kuzum, canım oğlum bir kere yoruldum demedi, mızmızlanmadı…Annemi ve ailemi çok seviyorum, her zaman yanımızda olduğunuz için hepinize teşekkür ederim.Hepinizi çok ama çok seviyorum… İyi ki varsınız ve iyi ki yanımdasınız…

A.Tamakan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s