Seyehat Günlükleri, Şiir

Makedonya / Bitola

Ohrid’den ayrılarak Bitola’ya doğru yola çıktık. İnanılmaz bir heyecan ve mutlulukla gidiyorum.

Neden mi? Çünkü, Mustafa Kemal Paşa’mızın yetiştiği ve şimdi müze olarak kullanılan Manastır Askerî İdadisi’ ni görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Öncelikle şu meşhur Shirok Caddesini gezerek başlıyorum.

Rengarenk tarihi binaları, kafeleri, barları,restoranları, kiliseleri ve camileri ile bu şehirde çok güzel. Ohrid’ye göre daha soğuk ama burası da cıvıl cıvıl bir şehir. Şirok sokağı o kadar büyük olmasa da bizim Taksim İstiklal caddesini andırıyor. Atatürk’ e aşık olan Eleni’nin oturduğu ev de bu cadde üzerinde bulunuyor. Bu rengarek binaların arasında, yemeğinizi yiyebilir, kahvelerinizi içerken bu soğuk havada bu şirin sokakla içinizi ısıtabilirsiniz. 🙂

Buradan da Büyük İskender’in babası Philip II’nin at üzerinde ki heykelinin, saat kulesinin ve Yeni Cami (Haydar Kadı Cami) ile Isak Bey Cami’nin bulunduğu Manolya Meydanına geliyoruz.

Yeni Cami adını aldığı üzere 1558 yılında Kadi Mahmud Efendi tarafından yaptırılmış. Isak Bey Cami de 1508 yılında Isak Celebi Ibni Asa tarafından yaptırılmış.

17. yüzyılda yapılan, otuz metre yüksekliğinde olan Manastır Saat Kulesi ise, Osmanlı İmparatorluğu idaresi altında olduğu dönemde inşa edilmiş ve 19. yüzyılda yenilenerek bugünki görünümünü almış. Kule’nin üstüne dikilen haç ise yıllarca tartışma konusu olmuş.

Church St. Dimitri Kilisesi ise 1830 yılında yapılmış en önemli kiliselerden biri. Kilisenin içi muhteşem el işçiliği işlemelerle dolu ve mutlaka görülmesi gereken yapılardan bir diğeri.

Kilisemizi de gezdikten sonra büyük bir heyecan ve merakla Manastır Askeri İdadisi’ne geliyoruz. Atatürk, 1896-1898 yıllarında burada eğitimini almış ve eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Harp Okulu’nda eğitimine devam etmiş. Makedonya’nın tarihi, ülkenin coğrafik değerleri ve de kültürel eserleri sergilenen bu müzenin ikinci katında Atatürk için ayrılan bölümde Mustafa Kemal Paşa’mızın resimleri giydiği kıyafetleri sergileniyor. İşte Ata’mıza aşık olan Eleni’nin mektubu da burada. Ayrıca gelenlerin yazması için bir anı defteri konulmuş. Hali hazırda coşan duygu ve göz yaşlarımla bende hemen bir şeyler yazıyorum elbet. Her bir resmin ve eşyanın tek tek fotoğrafını çekerek ve büyük bir gururla müze gezimizi de tamamlıyoruz.

“Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. M.Kemal Atatürk”

A. Tamakan

“Makedonya / Bitola” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s