Seyehat Günlükleri, Şiir

İspanya / Palma de Mallorca

İnanılmaz bir eğlence kültürüne, leziz yemeklere, muhteşem plajlara, küçücük şirin köylere, mis gibi portakal ve mandalina ağaçlarına sahip olan bu ada Balear Adalarının en büyüğü. Endülüs kültürünü yansıtan bu adada Mağribiler çeşmeler, avlulu evler ve saraylar yapmış. Dünya jet sosyetesinin göz bebeği olan Mallorca mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Akdeniz’ deki Balear takım adalarının en büyüğü olan Mallorca, 2600 seneden bu yana var olan bir ada olarak biliniyor. Arap-Endülüs mimarisine ait çok sayıda eser bulunuyor. Özellikle gotik tarzında yapılmış olan La Seu Katedrali camiden çevrilmiş bir yapı ve en önemli ayrıntı ise katedralin yönünün kıbleye dönük olması.

İspanya ve bu adaların geleneksel yemeği olan; pirinç , safran ve özellikle deniz mahsülleri ile hazırlanan ” paella ” daha önce de bahsettiğim gibi burada da muhteşem yapılıyor.

Palma’nın incisi kanul edilen Palma Katedrali, Aragon kralı I. Jaime tarafımdan yapılmış. Kral, Mallorca’ya giderken fırtınaya yakalanmış ve buradan sağ kurtulursa bir kilise yaptırmaya söz vermiş ve kurtulunca da burayı yaptırmış. Burası da daha sonra ki yıllarda Gaudi tarafından onarılmış. Katedralin hemen karşısında ise Palma’nın ikinci incisi sayılan Almudaina Sarayıdır. Burası da sonradan Katalan ve İspanyol krallarının kullandığı bir saray haline gelmiş .

Palma de Mallorca da zengin bir tarihe ve kültüre sahip şirin, görülesi, gezilesi bir ada. Ve bahsettiğim yerler dışında da görülesi çok yer var. Bir gün yolunuz bu taraflara düşerse, mutlak;

Passeig des Born (İspanya’nın meşhur caddesi)

Bellver Kalesi (Castell de Bellver) :

İspanya’nın en güzel kalelerinden biri olan Bellver Kalesi, yüksek bir tepenin üzerine 14. yy’da inşa edilmiş. Buradan muhteşem Palma ve Palma körfezi manzarası seyretmekte inanılmaz keyifli)

Palma Eski Şehir (Eski kiliseleri, tarihi evleri ve sarayları burada keyifle gezebilirsiniz.)

Mallorca Katedrali (Endülüsler zamanında burada cami varmış ancak daha sonra yıkılarak yerine Gotik tarzında olan bu katedral yapılmış. Şehrin en dikkat çekici binalarından olan katedral muhteşem güzellikte. Özellikle gece ışıklandırması ile limana inanılmaz bir güzellik katıyor.)

Almudania Sarayı (Katedralin hemen yanındaki saray resmi törenlerde kullanılıyor.)

Liman Bölgesi (Palma de Mallorca’nun en canlı yerlerinden Liman bölgesinde bir çok restaurant ve club bulunuyor. Gece hayatından hoşlanıyorsanız buraya mutlaka gelin)

Plaça Major / Plaza Mayor

(Palma’nın alışveriş trafiğe kapalı alışveriş caddelerini de içinde barındıran bölge)

Placa d’Espanya / Plaza de Espana

Pueblo Espanol

Boğa Güreşleri Arenası

görmenizi tavsiye ederim. İspanya’da tıpkı İtalya gibi muhteşem yapılara ve çok zengin bir kültüre sahip. Kalbimin bir yarısını da burada bırakarak yeni yerler görme heyecanı ile yolumuza devam ediyoruz…

A. Tamakan

IMG_2437IMG_1752IMG_2410

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s