Seyehat Günlükleri

Roma (Piazza Venezia& Santa Maria Maggiore&Piazza del Popolo) / İtalya

PIAZZA VENEZIA

Ihtişamlı duruşuyla benim Roma’da en çok beğendiğim yapıdır. Venezia Meydanı, Kardinal Venezia’dan almıştır adını. Kardinal, 1455 yılında kendi sarayı olan “Palazzo Venezia”nın inşa emrini vermiştir. Piazza Venezia ise bu saraya yakındır. 1882 yılında yenilenen meydan bugünkü yerine taşınmıştır. Roma’nın en popüler meydanlarından biridir. Campidogli Meydanı’nın yakınındadır. Capitone Tepesinin eteklerinde yer alır. Meydandaki anıt Roma Forumu‘na bakar. Kolezyum’u ziyaret edip, Romayı gezdikten sonra burada mola verip tarihin, sanatın ve mimarinin tadını çıkarabilirsiniz. Piazza Venezia’nın solunda Victor Emanuel II’in etkileyici heykeli vardır. 1855 – 1911 yılları arasında İtalya’nın birleşmesini kutlamak amacıyla yapılmıştır.

Bölgeye 40 numaralı otobüsle gelebilir ve Piazza Venezia durağında inebilirsiniz. Günümüzde turistlerin uğrak yeri olan meydan bir zamanlar Papa’nun halka seslendiği balkonu, ihtişamlı heykelleri ile modern sokak sanatçılarını bir arada görebileceğiniz bir yer.

SANTA MARIA MAGGIORE

Roma’daki dört Patrikal bazilikadan biridir. İnşa emri Papa Liberio tarafından verilmiştir. Papa’nın 5 Ağustos 356 tarihinde rüyasında Meryem Anayı gördüğü ve emri bu yüzden verdiği söylenmektedir. Rüyasında Meryem Ana’nın kar yağarken bazilikanın nereye inşa edileceğini gösterdiğine inanılır. 5 Ağustos’ta gerçekten de kar yağdığı başka bir efsanedir. Hatta bazilikanın diğer adı “Saint Mary of Snows” (Karların Meryem Azizi) dir. Fakat Santa Maria Maggiore aslında Sisto III tarafından yapılmıştır ve Meryem’in anneliğine adanmıştır.

9. yüzyılda inşa edilen Santa Maria Maggiore Bazilikası, Esquilino Tepesini taçlandırır. Yapımında tonlarca altın ve etkileyici mozaikler kullanılmıştır. 40 tane monolitik mermer ve granit sütundan oluşur. Piramit şeklindeki çan kulesi 1300 lerde yapılmıştır ve 75 metre uzunluğu ile Roma’daki en uzun çan kulesidir.

1500 lerde ise yan şapeller yapıya eklenmiştir. Santa Maria Maggiore Bazilikası’nın arka tarafında mimar Carlo Rainaldi tarafından tasarlanan ve Gian Lorenzo Bernini tarafından yardım edilen bir alan vardır. Esquilino Meydanı’ndaki obelisk ise Augustus’un mozalesindendir ve Papa Sisto I’nın isteği üzerine 1587 yılında dikilmiştir.

PIAZZA del POPOLO

Şehrin kuzey girişinde bulunan meydandır. Roma’daki en büyük meydandır. Kimi zaman pop konserlerine, siyasi olaylara, gösterilere ve yeni yıl kutlamalarına ev sahipliği yapar. İkiz kiliseler “Santa Maria dei Miracoli” ve “Santa Maria in Montesanto” burada kuzeyden gelenler için güzel bir görüntü oluşturuyordu.

Piazza del Popolo, Avrupa’daki en güzel meydanlardan biri olarak düşünülür. Meydan zamanla genişletilmiştir ve Papa Sixtus V’ın emri ile Via di Ripetta ve Via del Babuino isimli iki tane cadde eklenmiştir. Piazza del Popolo’ya orijinal şeklini Fransız asıllı Romalı mimar Giuseppe Valadier 1809 – 1816 yılları arasında vermiştir.

A.Tamakan

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s